Nedávné mineralogické nálezy v stříbrnoskalickém lomu

V článcích publikovaných na mineralogist.cz popisuje RNDr. Tomáš Kadlec nové mineralogické nálezy v kamenolomu Stříbrná Skalice, provozovaném firmou Českomoravský štěrk, a.s. Zmíněné místo se nachází na pravém břehu řeky Sázavy u chatové osady Čapík. Kamenolom je v provozu od 50. let 20. století a produkuje drcené kamenivo.

Geologicky patří oblast do středočeské ostrovní zóny. V lomu se vyskytují různé druhy dioritů, ortoruly a žulové žíly. Mezi hlavními minerály nalezenými v lokalitě jsou fluorapatit, fluorit, kalcit, baryt, epidot, hematit a další. Článek podrobně popisuje nové nálezy z let 2018–2020.

V prvním článku se dozvíte o:

  • Nálezu malachitu: V roce 2018 a 2019 byly ve druhém patře kamenolomu nalezeny pukliny v amfibolickém dioritu, které obsahovaly vrstvy krystalů křemene, chalkopyritu, kalcitu a malachitu. Jehlicovité krystaly malachitu měly tmavě zelenou barvu a dosahovaly délky až 5 mm.

  • Nálezu epidotu, skoryl-dravitu a hematitu: Na pátém a sedmém patře byly objeveny pukliny s krystaly tmavě zeleného epidotu (až 6 cm dlouhé), skorylu-dravitu, hematitu, aktinolitu a titanit. Skoryl-dravit tvořil tence jehlicovité krystaly a tvořil i radiálně paprsčité agregáty.

  • Nálezu fluoritu: V červenci 2019 byly nalezeny radiálně paprsčité agregáty fluoritu v tenkých puklinách dioritu. Fluorit měl zonální zbarvení od tmavě fialové v centru po bezbarvé okraje a dosahoval průměru až 8 cm.

  • Nálezu allanitu-Ce a titanitu: Na šestém patře byla nalezena křemenná žíla se zrny allanitu-Ce (až 12 mm) a světle hnědého titanitu, který tvořil krystaly do 5 mm. Zvláštností byly i pleochroické dvůrky kolem allanitu.

  • Nálezu scheelitu a granátického pegmatitu: V severozápadní části dolního patra byla objevena pegmatitová žilka se scheelitem, který pod UV světlem vykazoval modrobílou luminiscenci. Z dalších minerálů byl přítomen i fluorapatit a muskovit.

  • Nálezu kalcitu: V roce 2018 byly na šestém patře nalezeny dutiny s krystalickým kalcitem, jehož krystaly byly až 4 cm velké a vyskytovaly se ve formě pseudohexagonálních útvarů. V některých dutinách se nacházel i prehnit a fluorit.

  • Nálezu kalcitu a laumontitu: V září 2019 byl na severní stěně pátého patra nalezen kalcit spolu s ježkovitými agregáty laumontitu. Laumontit tvořil růžové krystaly o délce až 8 mm, které na některých místech byly doplněny barytem.

Ve druhém pak o:

    1. Nálezu dutiny s barytem, fluoritem a kalcitem – nalezené v tektonické poruše, která poskytla unikátní sběratelské vzorky, včetně krystalů fluoritu, skleněných krystalů barytu a velkých skalenoedrů kalcitu.

    2. Nálezu kalcitové dutiny s ametystem – zde byly nalezeny krásné krystaly ametystu s kalcitem a barytem, odleptané pro lepší sběr.

    3. Nálezu pukliny alpského typu – v suťových puklinách byly objeveny krystaly prehnitu, kalcitu a laumontitu.

    4. Nálezu fluoritu a kalcitu – na třetím patře kamenolomu se objevily dutiny s krystaly fluoritu a kalcitu.

Každý nález je detailně popsán včetně jeho mineralogického složení, struktury krystalů a lokalizace v kamenolomu.

Mezi zajímavé nálezy patří například jehlicovité krystaly malachitu, radiálně paprsčité agregáty fluoritu a krystaly kalcitu a laumontitu v tektonických puklinách.

Články obsahují také zmínky o starších nálezech a literaturu k lokalitě.