Zajímavým dokumentem o pozůstatcích hradu ve Stříbrné Skalici je náčrt vytvořený v roce 1979 panem Jiřím Čížkem, autorem turistického průvodce Hrady a zámky v Čechách (Olympia, 1986). Zmínka o zbytcích skalickém hradu se však do této publikace nedostala.
Zeď s gotickým oknem?
Z tehdejšího pozorování pana Čížka stojí za zmínku především bod 4, zeď s gotickým oknem. Tato, z důvodu nepřístupnosti, dosud málo prozkoumaná část hradního komplexu zůstává výzvou pro další objevování.
Na leteckém snímku níže je žlutou šipkou označeno místo s předpokládaným gotickým oknem, které se může nacházet v pozůstatcích původního domu č.p. 50. Ten byl jednou z domkářských staveb, postavených od druhé poloviny 18. století právě na zbytcích vnějšího hradního opevnění.
V současné době na hradním návrší, kde byl ve 30. letech 18. století na zbytcích hradu vystavěn kostel sv. Jana Nepomuckého, registrujeme kromě základového zdiva okrouhlé hradní věže (bod 2), pouze z ní k západu a jihu vybíhající zdiva opevnění. Patrně torzo severní hradby je pak viditelné v zářezu cesty, přicházející na hradní návrší od severu.
Hradní příkop
O celkovém rozsahu opevnění a umístění dalších hradních budov zatím více nevíme. Z terénní konfigurace je však patrné, že opevnění hradu doplňoval po celém obvodu hradní příkop.
Závěrem
Terénní náčrt pana Čížka nám dává naději, že bádání o hradu Skalice ještě není úplně uzavřené. Podaří-li se, po dohodě s vlastníky bývalého domu č.p. 50, uskutečnit obhlídku torz v severozápadní části skalického návrší, můžeme zas o nějaký kousek poodhalit značně zastřenou podobu zdejšího hradního komplexu.