V úterý 17. prosince od 18:00 se v zasedací síni obecního úřadu v Poříčí nad Sázavou uskuteční přednáška historika a spisovatele Tomáše Zouzala, který zde představí svou novou knihu Na cvičišti SS.
Dílo se podrobně zabývá životem ve výcvikovém prostoru Benešovska a Sedlčanska během druhé světové války, opírá se o vzpomínky místních pamětníků i bohaté archivní prameny.
Přednáška bude z velké části zaměřena na život v Poříčí během okupace. Jak zde a na Hvozdci vypadal život pod okupantskou nadvládou SS.
Knihu Na cvičišti SS na přednášce zakoupíte za zvýhodněnou cenu 390 Kč a její autor Vám ji ochotně podepíše!
Kniha Na cvičišti SS od historika Tomáše Zouzala se věnuje vojenskému výcvikovému prostoru Böhmen, největší základně Waffen-SS v Evropě během druhé světové války. Nacházela se mezi Benešovem a Sedlčany. Kvůli jejímu vzniku musely desetitisíce Čechů opustit své domovy, přičemž vyvlastněný majetek převzala Velkoněmecká říše. Mnoho lidí však v oblasti zůstalo a stali se zaměstnanci SS. Na výstavbě prostoru se podíleli i vězni z koncentračních táborů.
Tomáš Zouzal je historik spojený s Ústavem pro studium totalitních režimů. Kniha přináší příběhy jednotlivců i širší historický kontext. Byla vydána v roce 2024 ve spolupráci nakladatelství Naše vojsko a ÚSTR a obsahuje 416 stran.
Vojenský výcvikový prostor Böhmen
Vojenský výcvikový prostor Böhmen byl jedním z největších vojenských cvičišť v Protektorátu Čechy a Morava, zřízeným během druhé světové války. Rozkládal se na území středních Čech a zasahoval do oblastí kolem Benešova, Sedlčan a Votic. Jeho vznik byl provázen rozsáhlým vysídlením obyvatelstva, přičemž více než 60 000 lidí muselo opustit své domovy. Cvičiště bylo využíváno zejména jednotkami SS pro výcvik vojáků a vojenských specialistů.
Hranice prostoru byly vymezeny řekou Vltavou na západě, železniční tratí Praha-Benešov-Tábor na východě a několika silnicemi na severu a jihu. Území mělo rozlohu přibližně 500 km² a zahrnovalo mnoho obcí, které byly zcela zničeny nebo přeměněny na vojenské objekty. Vystěhované obyvatelstvo bylo nuceno odejít s minimálním majetkem, často pouze s tím, co unesli na trakařích či kárách.