Upomínkou na dávné dobývaní hradu Skalice, prvně zmíněného v roce 1403 při dobytí Zikmundovými vojsky, jsou nejen v areálu hradní zříceniny, ale i na různých místech ve Stříbrné Skalici nalezené hrubě opracované žulové balvany – prakové koule.
Spory Václava IV. se Zikmundem
K obléhání a dobytí Skalice došlo pravděpodobně v době sporů českého krále Václava IV. s jeho bratrem, uherským králem Zikmundem, který se v polovině prosince roku 1402 vydal s mohutným vojskem (až 12.000 mužů), sebraným v Uhrách, na tažení do Čech. Zde si za hrozného vraždění a plenění pokořil města Kolín nad Labem a Kutnou Horu, se stříbrnými doly a mincovnou tehdy nejbohatší město v zemi.
Obléhání skalického hradu
V rozporu s nálezy prakových koulí, ale i s archeologickými výzkumy do stejné doby kladeným požárem, při kterém lehlo přilehlé skalické podhradí, je následující historická zpráva popisující dobytí hradu.
Rytíř Racek Kobyla, správce hradu (králův dvořan a oblíbenec), když poznal, že by se vojsku uherského krále neubránil, opustil v noci tajnou chodbou hrad se všemi svými a uchýlil se na hrad Rataje, takže dobyvatelé „žádného nenalezli, jedině bábu a svini“.
Nálezy prakových koulí však dokládají, že dobývání muselo trvat déle, než naznačuje tato písemná zmínka. Při obléhání zde byli patrně použity vahadlové praky – trebuchety, první velké obléhací zbraně středověku založené na principu protizávaží. První jasný důkaz o jejich použití na západě Evropy pochází ze 13. století, ale pokusy s využitím protizávaží probíhaly již o století dříve. Jejich mimořádná síla umožnila vrhat větší kameny než doposud.
Zikmundovy koule
Spojovat hrubě opracované okrouhlé kameny s jinou historickou událostí na základě našeho současného vědění nemůžeme. Nazývejme tedy tyto ve Stříbrné Skalici nalezené a stále při výkopových a bouracích pracích nalézané kameny „Zikmundovy koule“.
Do neklidné doby rozepří mezi Václavem IV. a Zikmundem je zasazena vznikající počítačová hra českých tvůrců Kingdom Come: Deliverance, ve které se objeví i dobývání hradu ve Skalici.